snowshoe

"Hodowco, pozwól swojemu kotu, by jeżeli potrafi, dał innym ludziom to, co kochasz w nim najbardziej." Krzysztof Zaród


Co to jest felinoterapia?

Sam termin pochodzi od dwóch wyrazów: felis (łac.) - kot, therapeia (grec.) - terapia. Felinoterapia więc to terapia z udziałem kota. W USA gdzie zapoczątkowano felinoterapie, po wieloletnich praktykach stwierdzono, że koty mają pozytywny wpływ w przypadku osób starszych cierpiących na artretyzm, skleroze, choroby krążenia, Alzheimera, Parkinsona, osteoporoze, choroby psychiczne, jak i u osób w sile wieku w depresji (stres, lęki), z postępującym zanikiem mięśni, stwardnieniem rozsianym, uszkodzeniem słuchu i wzroku oraz w szczególności wśród dzieci upośledzonych psychofizycznie, dzieci z autyzmem i ADHD.

Tym samym koty w USA wkroczyły (czy to na stałe jak w przypadku felinoterapii stacjonarnej, czy też odwiedzając czasowo w przypadku felinoterapii wizytowej) do domów opieki społecznej, hospicjów, szpitali, ośrodków rehabilitacyjnych, a nawet do zakładów penitencjarnych przynosząc ze sobą ciapło i miękkość swojego futerka w przypadku ich dotyku, wrodzoną filuterność i ciągłą chęć zabawy wnosząc tym radość i nadzieję, oraz poprzez wymuszanie przymilania się i głaskania wzmacniały one wzajemne interakcje z osobami poddanymi terapii, powodując u nich w zależności od przypadku zarówno poprawę zdrowia psychofizycznego, jak i wzmocnienie relacji socjospołecznych.

Nie jest powiedziane, które koty najlepiej nadają się na kocich terapeutów. Czy są to zwykłe "dachowce" czy też koty "rasowe". Ze względu na warunki w jakich rozmnażają się i egzystują wolno żyjące koty w miastach, na wsiach czy też przebywające w schroniskach dla zwierząt, koty te z natury są nieufne, agresywne, działające impulsywnie, przez co nie nadają się do terapii. Co do kotów "rasowych", to w Polsce bardzo niewielu hodowców decyduje się na felinoterapię. Nie wynika to z tego, że ich koty, czy też dana rasa nie nadają się do tego typu działań. Ponieważ koty rasowe rozmnażając się w obrębie swojej rasy, często nawet będąc bardzo blisko spokrewnione, mają tym samym ograniczoną pulę genetyczną. Co za tym idzie, ich układ odpornościowy jest słabszy od układu pospolitych "dachowców" i przez to są one bardziej podatne na przyjęcie od człowieka jakiegoś wirusa czy też bakterii powodujących u kotów "rasowych" często długotrwałe i trudne do leczenia choroby. Dlatego też większość hodowców nie decyduje się na felinoterapie z udziałem ich kotów, najczęściej kierując się właśnie strachem czy też obawą o własne pupile. Wiadomo, że nie ma mowy o felinoterapii bez bezpośredniego kontaktu kota i osoby którą poddajemy terapii. Dlatego też, do terapii tej należy wykorzystywać koty wyselekcjonowane, zarówno silne i odporne pod względem zdrowia fizycznego, jak i odpowiednie pod względem psychicznym. Preferując przy tym koty towarzyskie, kontaktowe, spokojne, nie wykazujące strachu i pozbawione agresji.

Dzięki uprzejmości dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych pani mgr Anety Jurkowskiej i na jej zaproszenie z naszej hodowli 5 maja 2009 roku Scarlett vom Frieewald (1 rok i 4 miesiace) i Snowoci Exulting Eyes -"Jones"- (9 miesięcy), pod bacznym okiem hoowcy pierwszy raz wzięły udział w godzinnej sesji programu felinoterapii z dziećmi z dysfunkcjami psychofizycznymi ze szkoły specjalnej w Sosnowcu w ramach terapii z udziałem zwierząt wspomagających rehabilitacje osób niepełnosprawnych.. Mamy nadzieję w późniejszym czasie wprowadzić do programu felinoterapii kolejne koty z naszej hodowli odpowiadające charakterem i usposobieniem "kocim terapeutom".

snowshoe snowshoe snowshoe snowshoe

9 czerwca 2009r. po raz drugi Scarlett już jako "Supreme Champion" i Jones spotkali się z dziećmi upośledzonymi w stopniu lekkim i umiarkowanym.

snowshoe snowshoe snowshoe snowshoe snowshoe snowshoe snowshoe snowshoe

Hodowla Kotów Rasy Snowshoe
Snowshoe Pearls *PL

Krzysztof Zaród
Sosnowiec, Polska
Tel. (00 48) 605-899-063 snowshoe
E-mail: snowshoe1@wp.pl snowshoesnowshoesnowshoe
copyright © snowshoe pearls *pl - hodowla kotów rasy snowshoe | wizyt: | projekt i wykonanie: chefrenek design