snowshoeMotto dla tej rasy to:
"...Kto raz zobaczy kota Snowshoe, temu na zawsze pozostaje On w pamięci kojarząc się z "kocią pandą" o pięknych niebieskich oczach i o chwytającym za serce iskrzącym spojrzeniu..." Krzysztof Zaród

Charakterystyka ogólna
Koty Snowshoe (Śnieżne buty), nazwę swą zawdzięczają białym znaczeniom końcówek łap. Inną nazwą spotykaną w USA czyli w kraju z którego rasa ta pochodzi to Silver Laces Cat czyli kot ze srebrnymi sznurówkami. Koty Snowshoe są kotami uzyskanymi ze skrzyżowania kota syjamskiego starego typu (obecnie-Tajski) z dwukolorowym krótkowłosym kotem amerykańskim. Należą do kotów krótkowłosych o włosie miękkim, gładkim, błyszczącym, przylegającym do skóry, bez podszerstka. To koty średniej wielkości, o mocnej, masywnej i muskularnej, ale nie przysadzistej budowie ciała po amerykańskim kocie, ale jednocześnie smukłej, zwinnej wydłużonej sylwetce i eleganckiej postawie typowej dla kota syjamskiego.

Barwa
Wzorcem doskonałym, dotyczącym barwy sierści, jest na typowym dla syjamów umaszczeniu seal point, symetrycznie rozłożone białe znaczenia kończyn ( z rozróżnieniem dla przednich łap do pierwszego stawu, a dla tylnich, do stawu drugiego), oraz uzyskanie na masce (pyszczku kotka) białego znaczenia w kształcie odwróconej literki V, symetrycznie rozchodzącej się od miejsca na czole pomiędzy oczami, aż do miejsca końca dolnej szczęki.

Snowshoe, tak jak i Syjamy występują w odmianach barwnych: wyżej już wymienionej seal point (ciemnobrązowy), oraz chocolate (czekoladowy), blue (niebieski) i lilie ( liliowy) oraz rzadziej, ale zdarzają się również odmiany red oraz cynamone. Oprócz charakterystycznego znaczenia wzoru barwy, występują Snowshoe o wzorze mitted , tj. wzoru podobnie występującego jak u kotów rasy Ragdoll, oraz bicolor (z większą ilością białego, niekiedy nawet aż do wzoru arlekin).

Ze względu na małą ilość kotów Snowshoe, choć nie uznawane przez większość federacji felinologicznych na świecie, do dalszej hodowli dopuszcza się również występujące z linii fenotypu kotów amerykańskich, koty Snowshoe o wzorze tortie (szylkret) i tabby (pręgowany), oraz tzw. solids pointed czyli bez koloru białego wzorem fenotypu w pełni kota syjamskiego (Tajski).

Budowa
Głowa kotów Snowshoe jest szeroka, lekko trójkątna w kształcie klina o łagodnie zaokrąglonych konturach. W górnej części czaszka delikatnie zaokrąglona. Czoło w miarę płaskie, nos prosty, średniej długości, proporcjonalny do reszty pyszczka, podbródek wyrazisty, mocny, kości policzkowe osadzone wysoko. Uszy średnie lub duże, szerokie u nasady, lekko zaokrąglone w górnej ich części, osadzone w linii pyska tworzą naturalne przedłużenie klinowatej głowy. Oczy średniej wielkości, owalne w kształcie orzecha włoskiego po "amerykanach", a głęboki niebieski pełen wyrazu kolor, Snowshoe odziedziczyły po "syjamach". Szyja i nogi średniej długości, proporcjonalna do reszty ciała. Przednie niewiele krótsze od tylnych. Łapy u podstawy owalne. Ogon długi lub średnio długi, dość gruby u nasady, zwężający się ku końcowi.

Charakter i zachowanie
Z usposobienia i charakteru Snowshoe są kotami aktywnymi, ruchliwymi, pełnymi energii i temperamentu, pogodnymi i przyjaźnie nastawionymi do otoczenia. Są inteligentne przez co szybko uczą się wszystkiego na podstawie pierwszych doznanych w nowym miejscu doświadczeń, co z kolei też potrafią wykorzystać do zdobycia zaufania swoich nowych opiekunów. Tym samym wręcz natychmiast klimatyzują się w nowym domu oraz socjalizują z innymi domownikami. Nie należą do kotów samotników, są towarzyskie, kontaktowe i potrzebują dużej uwagi. Potrafią absorbować sobą innych domowników. Same szukają bliskości czy to człowieka - w przypadku chęci zaspokojenia im potrzeby natychmiastowej pieszczoty w formie pogłaskania, przytulenia się, czy też tylko otarcia się przez nie o nogi właściciela, czy też towarzystwa innego kota dla zaspokojenia chęci zabawy. Potrafią odczytywać hierarchię ważności wśród nowego rodzinnego "stada" , i odpowiednio na tej zasadzie wybierają sobie opiekuna, chcąc przy nim być zawsze pierwszym przed innymi, czy to w momencie posiłków, zabaw, czy też kociej higieny, czy w przypadku pieszczot. Szybko przywiązują się do człowieka. W momencie chęci zwrócenia na siebie uwagi czy też chęci uzyskania czegoś im potrzebnego w danej chwili, np. kawałku smakowitego własnego posiłku ich pana lub też otwarcia im drzwi do drugiego pomieszczenia, gdzie pilnie chcą się akurat teraz dostać, z wiadomej tylko dla nich przyczyny, potrafią umiejętnie wykorzystać swoje dodatkowe atuty, w które wyposażyła je matka natura. Mianowicie siedząc z utkwionym, błagalnym wskazującym wzrokiem swoich wielkich okrągłych niebieskich oczu w ich zamierzony cel, zawodzą swoim muzykalnym głosem , aż do momentu realizacji danej potrzeby przez ich pana. Są to koty wesołe, bardzo "rozmowne", o brzmieniu głosu przyjemniejszym od głosu swoich protoplastów - kotów syjamskich.


powrót

snowshoe


Hodowla Kotów Rasy Snowshoe
Snowshoe Pearls *PL

Krzysztof Zaród
Sosnowiec, Polska
Tel. (00 48) 605-899-063 snowshoe
E-mail: snowshoe1@wp.pl snowshoesnowshoesnowshoe
copyright © snowshoe pearls *pl - hodowla kotów rasy snowshoe | wizyt: | projekt i wykonanie: chefrenek design